Komu jest potrzebny biały certyfikat? 3 rzeczy o których warto wiedzieć
Postępujące ocieplenie klimatu, coraz większe zanieczyszczenia, a także ciągły wzrost rachunków za prąd sprawiają, że większość przedsiębiorstw decyduje się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które znacznie obniżają zużycie energii elektrycznej. Niezbędnym elementem w tym procesie okazują się świadectwa efektywności energetycznej czyli tzw. białe certyfikaty. W artykule dowiesz się między innymi kto powinien je posiadać, oraz jakie korzyści płyną z jego posiadania.
Czym są białe certyfikaty?
Na samym początku należy zaznaczyć, iż obowiązek posiadania białego certyfikatu jest precyzyjnie określony w ustawie z dnia 20 maja 2016 roku, która w polskim prawie nakłada na przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, cieplną oraz paliwo taką konieczność. System świadectw efektywności energetycznej to mechanizm, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych za przeprowadzenie modernizacji, mających na celu poprawę efektywności energetycznej, co jednocześnie wpływa na oszczędność energii.
Kto powinien się ubiegać o białe certyfikaty?
Aby ubiegać się przyznanie białych certyfikatów, należy na samym początku dokładnie zaplanować działania, których głównym celem będzie redukcja zużycia energetycznego w firmie. Wniosek o wydanie świadectwa można złożyć tylko w przypadku gdy dotyczy on projektu, który nie został jeszcze zrealizowany oraz kiedy oszczędność energii przekracza 10 ton równoważnego oleju ekwiwalentnego. Otrzymanie białego certyfikatu stanowi potwierdzenie wielkości planowanych ograniczeń zużycia energii. Warto dodać, iż certyfikat wydawany jest przez prezesa URE. Odbywa się to poprzez wniosek danego podmiotu, który w przyszłości będzie realizował przedsięwzięcie. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość wydania certyfikatu na wniosek upoważnionego przedstawiciela. Świadectwa efektywności energetycznej powinny zainteresować przede wszystkim producentów oraz firmy, które pragną je wykorzystać w celu poprawy oferowanych przez siebie produktów. O białe certyfikaty powinny ubiegać się także osoby, które planują:
- modernizację oraz zmianę izolacji termicznej między innymi w piecach i rurociągach,
- ocieplenie budynku,
- wymianę stolarki zarówno okiennej jak i drzwiowej,
- modernizację źródeł światła,
- wymianę silników i napędów,
- przeprowadzenie instalacji paneli fotowoltaicznych.
Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie białych certyfikatów?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż system białych certyfikatów ma zachęcić firmy i przedsiębiorstwa do oszczędzania energii poprzez nowoczesne inwestycje w efektywność energetyczną. Ich skuteczność obliczana jest jako kumulacja wszystkich oszczędności w trackie okresu eksploatacji produktu lub inwestycji. Co istotne, w Polsce i we Włoszech białe certyfikaty sprzedawane są w tonach ekwiwalentu ropy, również inne kraje coraz chętniej decydują się na wprowadzenie mechanizmu białych certyfikatów, gdyż jest to bardzo opłacalny sposób, aby osiągnąć oszczędność energii. Takie rozwiązanie jest także korzystne dla decydentów, ze względu na możliwość uzyskania dochodu. Białe certyfikaty to świetny sposób na dodatkowy zysk dla firmy - mniejsze zużycie energetyczne przekłada się jednocześnie na mniejsze rachunki za energię.