Łagodzenie objawów stresu w pracy za pomocą kołdry obciążeniowej

Żyjemy w coraz szybszym tempie, mamy więcej obowiązków i mniej czasu, co bardzo często staje się przyczyną stresu. Jak sobie z nim radzić? Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zastosowanie kołdry obciążeniowej.

Do najczęstszych czynników wywołujących stres należy praca. Wygórowane oczekiwania szefa, konflikty ze współpracownikami, nadmierna rywalizacja, dążenie do osiągnięcia kolejnych szczebli kariery - to wszystko może powodować psychiczne napięcie. Zwłaszcza, gdy obowiązków jest tyle, że zaczyna brakować czasu na odprężenie się. Stres staje się permanentny - nie znika po ustąpieniu jego przyczyny. A stąd już o krok od nerwicy. 

Kołdra obciążeniowa - sposób na stres

Zmęczenie stresem sięgamy po różne metody walki z nim. Zwykle są to po prostu leki uspokajające, czasem wizyta u psychiatry lub psychologa, a także zastosowanie akcesoriów terapeutycznych. Wśród tych ostatnich dużą popularnością cieszy się kołdra obciążeniowa.

Jej właściwości zdecydowanie odbiegają od cech tradycyjnej kołdry. Jej podstawowym zadaniem nie jest bowiem ogrzewanie, a głęboki nacisk, pobudzający układ proprioceptywny, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie bodźców zmysłowych. Kołdra obciążeniowa jest zbudowana z hipoalergicznego, naturalnego materiału. Ma pikowaną strukturę, tak aby w przestrzeniach między zaszewkami zmieściły się kulki ze szklanej mączki lub żwirek akwarystyczny. O tym, jaki produkt wybrać powinien zdecydować specjalista. Kołdry szyte są bowiem na miarę, a ich długość i ciężar zależy od masy ciała i wzrostu użytkownika.

Kołdra obciążeniowa - działanie

To skuteczne lekarstwo na różnorodne, negatywne skutki codziennego stresu. Kołdra sensoryczna oddziałując na układ proprioceptywny równoważy i stabilizuje reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne.  W stanach apatii - pobudza do działania, a w przypadku napadów agresji - uspokaja. 

Jednym z najczęstszych symptomów stresu jest silne napięcie mięśniowe. Kołdra obciążeniowa doskonale je niweluje, dzięki temu, że przystosowuje się do ciała i wywołuje głęboki nacisk. W ten sposób udaje się także opanować drżenie kończyn.

Działa również kojąco na układ nerwowy, tłumi negatywne, wywołane stresem emocje: rozdrażnienie, wybuchy złości, nadpobudliwość. Daje efekt podobny jak w przypadku leków uspokajających, ale nie zatruwa organizmu i nie powoduje skutków ubocznych. Jest w pełni bezpieczna i pod okiem specjalisty może być stosowana przez osoby w każdym wieku.

Głęboki nacisk działa jak delikatny masaż: relaksuje, rozluźnia. Daje też poczucie stałego dotyku i bliskości, co z kolei niweluje niepokój i przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Dobrze je sobie zapewnić nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Z tego powodu warto zabrać kołdrę obciążeniową do pracy, położyć na kolanach lub zarzucić na ramiona. Dzięki jej działaniu szybciej, łatwiej i efektywniej będzie można się skoncentrować na wykonaniu obowiązków zawodowych.

Kołdra obciążeniowa - skuteczny lek na bezsenność

Kołdra sensoryczna jest także nieocenionym elementem nocnego wypoczynku, pomaga bowiem w przypadku problemów ze snem. Gdy obowiązki zaczynają nas przerastać, trudno oderwać od nich myśli. Terminy gonią, a czasu coraz mniej. Kłopoty zawodowe z pracy przenoszone są do domu. Często dają o sobie znać wieczorem, przed zaśnięciem, nie pozwalając na swobodny sen. Kołdra obciążeniowa wycisza panujący w głowie mętlik, odgania myśli o problemach i odpręża. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom zwiększa wydzielanie serotoniny - hormonu zapewniającego dobre samopoczucie. Nastawienie do życia staje się pozytywne, łatwiej jest analizować trudne sytuacje w pracy, poprawia się pamięć i koncentracja. Kiedy zaś serotonina zamienia się w melatoninę, szybciej można zasnąć. Sen staje się głębszy i spokojniejszy, a jego rytm się wyrównuje. Komórki nerwowe się regenerują, cały organizm odpoczywa, a rano budzi się pełen energii do działania.

Kompendium Wiedzy na temat kołder obciążeniowych znajdziecie na portalu Gazeta Medycyna: https://www.gazetamedycyna.pl/koldra-obciazeniowa-sensoryczna-co-to-jest-i-jak-stosowac/

Kategorie: Biznes i Firma,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego