Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

Właściwie chyba każdy przy okazji remontu mieszkania czy domu myślał o otwarciu kuchni (oczywiście, o ile takie możliwość istniała). Salony z aneksem kuchennym to coraz częściej spotykany standard w budownictwie. Czy to lepsze rozwiązanie od oddzielnej kuchni – poniżej staramy się przedstawić wady i zalety obu rozwiązań.

Otwarta przestrzeń – nowy trend w budownictwie

Aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym to rozwiązanie, które zaczęto powszechnie stosować w latach 90. To efekt nie tylko mody, ale także – a może głównie, wzrastających cen metra kwadratowego w lokalach mieszkalnych, a co za tym idzie tym wzrostu popularności małych tańszych mieszkań. Aby zachować funkcjonalność życia na mniejszej powierzchni zaczęto projektować mieszkania o otwartej przestrzeni. We współczesnych domach oddzielone od części dziennej, czyli kuchni i tzw. living rooomu są tylko sypialnie. W nowych inwestycjach to rozwiązanie zaczyna dominować. Jednakże moda na taki układ nie dotyczy tylko nowych mieszkań. Coraz więcej osób, przy okazji remontów mieszkań decyduje się na taki wariant. Zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta mają swoje wady i zalety. Wybór to w większości przypadków kwestia gustu.

Aneks kuchenny – wady i zalety

Do zalet mieszkań z aneksem kuchennym na pewno można zaliczyć:

- większa funkcjonalność w przypadku małego metrażu, po prostu w mniejszym mieszkaniu łącząc pokój dzienny z kuchnią, uzyskujemy większą przestrzeń. Przeważnie każda ścianka to utrata cennego miejsca. Mając na uwadze cenę metra kwadratowego, wybierając mniejsze mieszkanie z aneksem - nie tracąc przy tym nic w zakresie praktyczności - zapłacimy nieco mniej. Zaoszczędzoną kwotę możemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania.

- estetyka, otwarta przestrzeń daje wrażenie większej przestrzeni. Wariant z aneksem kuchennym sprawia, że mieszkanie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. I choć to tylko wrażenie, to jednak w aspekcie wizualnym to rzecz istotna.

- funkcja rodzinna, większość osób decydujących się przy okazji remontu mieszkania czy domu na otworzenie kuchni, kieruje się pobudkami czysto praktycznymi. Takie rozwiązanie sprzyja integracji rodziny, wiadomo wszak, że kuchnia to serce każdego domu i tam ogniskują się wszelkie rodzinne spotkania.

Otwarta kuchnia ma także wady:

- większa troska o porządek, mając kuchnię połączoną z pokojem, trzeba nieco więcej czasu poświęcić na utrzymaniu porządku w obrębie całego pomieszczenia. I nie chodzi tylko o higienę, ale także aspekt estetyczny. Niestety z pokoju widać nieumyte naczynia, które nie wyglądają dekoracyjnie.

- wilgotność i zapachy, zwolennicy otwartych kuchni muszą się przyzwyczaić do nieustannie rozchodzących się po pokoju aromatów. Kuchnia to generator wilgoci, która ma destrukcyjny wpływ na estetykę i może przyczynić się do powstawania pleśni.

Zamknięta kuchnia – wady i zalety

To do niedawna najczęściej stosowane rozwiązanie w praktyce. Oczywiście ma także swoje wady i zalety.

Zalety:

- izolacja od zapachów kuchni, wystarczy tylko zamknąć drzwi, aby nie czuć, co będzie na obiad.

- mniejsze ryzyko powstawania pleśni w pokoju gościnnym.

- można być z porządkiem w kuchni na bakier, z pokoju nie widać nieumytych naczyń lub porozkładanych sprzętów.

- intymność, zamknięta kuchnia daje poczucie intymności osób w niej przebywających, a co najważniejsze kucharzowi.

Oddzielna kuchni ma także swoje wady. Nie daje poczucia przestrzeni i nie stwarza warunków do integracji. To rozwiązanie raczej dla introwertyków. Kto lubi życie towarzyskie, powinien zdecydować się na otwarcie kuchni na salon. Jednak trzeba pamiętać, że wiąże się to z przebudową całego mieszkania, a także kosztami. A wiadomo przecież, że usługi budowlane do najtańszych nie należą.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Remonty Wrocław

Kategorie: Biznes i Firma,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego