Czym zajmuje się agencja pracy?

Osoby, które poszukują pracy mogą to robić na różne sposoby. Wiele osób poszukujących pracy korzysta z pomocy specjalistycznych agencji pracy.

Kto korzysta z ich usług?

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, które poszukiwały pracy miały bardzo ograniczone możliwości poszukiwań. Pośrednictwem pracy zajmowały się w zasadzie jedynie państwowe urzędy pośrednictwa pracy. Urzędy pracy działają oczywiście również i dzisiaj, ale wiele osób poszukujących pracy woli korzystać z usług, które świadczy profesjonalna agencja pracy. Do agencji pracy zgłaszają się nie tylko osoby, które poszukują pracy, ale także pracodawcy poszukujący pracowników.

Ile kosztują usługi świadczone przez agencję pracy?

Za swoją pracę agencje pracy nie mogą pobierać opłat od poszukujących zatrudnienia osób. Od tej reguły są jednak wyjątki. Agencja pracy może pobierać opłaty od osób, które wykonują zawód aktora czy modela. Jeśli jednak agencja w związku ze znalezieniem pracy dla danej osoby poniosła pewne koszty, może pobrać za to opłaty. Najczęściej z opłatami muszą liczyć się osoby, którym agencja znalazła pracę za granicą. Agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy za granicą może zażądać na przykład zwrotu poniesionych kosztów transportu czy kosztów poniesionych na tłumaczenie niezbędnych do zatrudnienia dokumentów. Oczywiście pracodawcy, którzy poszukują pracowników korzystając z usług agencji pracy muszą liczyć się z koniecznością poniesienie pewnych opłat. Z usług agencji pracy mogą skorzystać firmy bardzo różnej wielkości. Wyjątkowo chętnie z ich usług korzystają małe firmy, które nie mają wewnętrznych działów HR. Także duże firmy coraz częściej zwracają się o pomoc w znalezieniu wysoko wykwalifikowanych pracowników do agencji pracy. Ten sposób poszukiwania pracowników przynosi wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim jest mniej kosztowny, a do tego rekrutując pracowników z pomocą agencji pracy, przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu. Klientami agencji pracy bardzo często zostają także zagraniczne firmy szukające w Polsce pracowników.

Jakie biura pracy działają?

Zdecydowana większość agencji pracy prowadzona jest przez osoby prywatne. Nie wszystkie niestety prowadzą legalną działalność. Osoby, które poszukują zatrudnienia korzystając z pośrednictwa agencji pracy i chcą mieć pewność, że nie zostaną oszukane, mogą sprawdzić czy wybrana przez nie agencja prowadzi legalną działalność. Legalnie działające agencje pracy są wpisane do krajowego rejestru agencji zatrudnienia. Wpis ten potwierdzony jest certyfikatem. Oprócz stacjonarnych agencji pracy pojawia się coraz więcej także takich, które prowadzą działalność za pośrednictwem Internetu. Internetowe agencje pracy to świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają z dala od dużych ośrodków miejskich. Z internetowej agencji pracy mogą skorzystać wszyscy bez względu na miejsce swojego zamieszkania. Jest to wygodne nie tylko dla osób, które poszukują pracy, ale także dla pracodawców. Na rynku działają także agencje pracy tymczasowej. Korzystanie z usług agencji pracy to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Kategorie: Biznes i Firma,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego