Monety obiegowe

Obecne w naszych portfelach monety obiegowe emitowane są przez Narodowy Bank Polski i stanowią prawny środek płatniczy na terenie Polski. Mimo, iż emitowane są przez NBP, ich produkcją zajmuje się zupełnie inny podmiot, który może poszczycić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej – Mennicę Polską. Jakie cechy charakterystyczne mają monety obiegowe oraz okolicznościowe?
Monety obiegowe emitowane przez NBP
Emitowane przez Narodowy Bank Polski monety obiegowe, wprowadzone do obiegu 1 stycznia 1995 roku na podstawie zarządzenia Prezesa NBP z 29 listopada 1994 r., bite są dziewięciu nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Wizerunek wszystkich dziewięciu monet obiegowych posiada wiele wspólnych elementów. Na awersie umieszczono orła - wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a także rok wybicia monety. Rewers zdobi z kolei ornament w kształcie liścia dębu (odmienny dla każdej z monet), a także nominał monety.
Do produkcji monet obiegowych wykorzystuje się kilka różnych materiałów. Do 2014 roku monety o najniższych wartościach nominalnych (1, 2 i 5 groszy) produkowano z mosiądzu manganowego. Od roku 2014 dla najniższych nominałów zmieniono materiał na stal powlekaną mosiądzem. Monety 10, 20 i 50 groszowe, a także monetę o nominale 1 złoty produkuje się z miedzioniklu, zaś monety bimetalowe o nominałach 2 i 5 złotych z miedzioniklu i brązalu. Cechą charakterystyczną monet obiegowych jest również wykończenie obrzeży – ząbkowane (1 grosz, 20 groszy i 50 groszy), gładkie (2 grosze i 2 złote), naprzemiennie gładkie i ząbkowane (5 groszy, 10 groszy i 1 złoty) bądź nieregularnie moletowane (5 złotych).
Przez długie lata wizerunek monet obiegowych Narodowego Banku Polskiego pozostawał niezmieniony. O delikatnym odświeżeniu wizerunku zdecydowano dopiero w 2014 roku, jednak zmiany objęły jedynie monety o najniższym nominale – 1, 2 i 5 groszy. W 2017 roku w ramach ujednolicenia wizerunków monet zadecydowano o wprowadzeniu do obiegu odświeżonych monet o nominałach: 10 groszy, 20 groszy, 50 groszy oraz 1 złotych. Mimo zaprowadzonych zmian monety pozostające w obiegu nadal stanowią prawny środek płatniczy i funkcjonują w obiegu równolegle z nowymi monetami.
Monety okolicznościowe
Prócz regularnych monet bitych w dziewięciu nominałach Narodowy Bank Polski emituje również monety okolicznościowe, które mają na celu upamiętnienie ważnych osobistości i wydarzeń historycznych, sportowych, kulturalnych czy też związanych ze światem nauki bądź przyrody. Do kwietnia 2014 roku NBP emitował monety okolicznościowe o nominale 2 złotych, które bite były z tzw. Nordic Gold. Od maja 2014 roku monety okolicznościowe emitowane są w standardzie obiegowym o nominale 5 złotych. Zarówno monety bite regularnie jak i monety okolicznościowe stanowią prawny środek płatniczy w Polsce, zaś ich wartość określa umieszczony na awersie nominał. To, co odróżnia monety okolicznościowe od regularnych to nie tylko odmieniony wizerunek, ale również wartość kolekcjonerska, która ustalana jest przez rządzący się swoimi prawami rynek numizmatyczny.
Gamę monet okolicznościowych, emitowanych przez Narodowy Bank Polski, uzupełniają ponadto monety wykonane z metali szlachetnych – m. in. ze złota i srebra. Posiadają one wybity nominał i stanowią tym samym prawny środek płatniczy na terenie kraju, jednak ich wartość ze względu na wykorzystany do produkcji materiał oraz unikalność (produkcja limitowana do określonej liczby sztuk) jest wielokrotnie wyższa.
Kto zajmuje się produkcją monet NBP?
Narodowy Bank Polski pełni rolę emitenta, jednak nie zajmuje się on produkcją monet. Zadanie to realizuje Mennica Polska, która ze względu na posiadane doświadczenie i najwyższą jakość oferowanych usług zajmuje się produkcją monet nie tylko dla polskiego banku centralnego, ale również dla banków centralnych wielu innych krajów. Na swoim koncie ma m. in. współpracę z bankami centralnymi Izraela, Filipin, Gruzji ,Kolumbii, Boliwii czy Gwatemali. Przykłady zrealizowanych projektów znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej podmiotu: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/monety-obiegowe.
Mennica Polska swój sukces zawdzięcza skutecznemu łączeniu 250-letniej tradycji z najnowszymi osiągnięciami techniki, terminowym dostawom oraz bazowaniu wyłącznie na najwyższej jakości materiałach. Wszystko to w połączeniu z wiedzą i zaangażowaniem najlepszych specjalistów pozwala na realizowanie strategii polegającej na osiągnięciu pozycji lidera na arenie międzynarodowej.