Zmiana ubezpieczyciela w czasie trwania umowy OC
Wszelkie wizyty w urzędach oraz wypełnianie szeregu dokumentów to dla nas często niemały kłopot. Natłok dokumentów i formalności przyprawia o ból głowy. Tak się właśnie dzieje, jeśli chcemy podpisać nową umowę ubezpieczenia, mimo że obecna nadal trwa. O czym należy pamiętać? Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Co to jest OC i kogo obowiązuje? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź, czytając ten artykuł.
Co to jest OC i kogo obowiązuje?
OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ma na celu ochronę finansową. Ubezpieczenie OC pojazdu pozwala pokryć szkody, które wyrządził jego właściciel. Odnosi się to zarówno do naszego pojazdu, jak i innych osób. Mówiąc wprost, jeśli posiadamy własny samochód i ważne ubezpieczenie to w razie stłuczki bądź różnorodnego zdarzenia zostanie on uszkodzony, możemy liczyć na odszkodowanie.
W Polsce każdy, kto posiada auto i chce nim uczestniczyć w ruchu drogowym, musi posiadać ważne OC. Jeśli nie mamy takiego ubezpieczenia, to grozi nam kara grzywny, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dokładniejsze szacunki znajdziesz na stronie https://wypowiadamoc.pl/.
Kiedy możemy zmienić ubezpieczyciela?
Czasami trafiamy na ubezpieczyciela, który zapewnia nam doskonałe warunki umowy i w miarę niskie składki. W takim przypadku chętnie przedłużamy OC i korzystamy z usług ubezpieczyciela nawet przez wiele lat. Jeśli ufamy danej firmie, to przy wymianie pojazdu na nowy często decydujemy się na ponowne skorzystanie z jej usług.
Jednak czasami zdarza się tak, że nie chcemy nadal korzystać z usług ubezpieczyciela z różnych powodów. Chcąc zmienić ubezpieczyciela, musimy liczyć się z tym, że nie możemy zrobić tego w każdej chwili.
Jak wiemy umowa ubezpieczenia, jak i każda inna zobowiązuje nas i firmę ubezpieczeniową do wypełnienia pewnych warunków.
Jeśli chodzi o umowę OC, to z reguły podpisujemy ją na określony czas. Dla nas akurat jest to zaletą, ponieważ dzięki temu możemy wypowiedzieć umowę przed jej wygaśnięciem. Powiedzmy, że podpisaliśmy umowę na dwa lata, to gdy ten okres będzie dobiegał końca, możemy zrezygnować z usług firmy ubezpieczeniowej. Nikt przecież nie zmusi nas do kontynuowania kontraktu.
Kolejną możliwością rezygnacji z umowy jest kupno używanego samochodu, który ma ważne OC po poprzednim właścicielu. W przypadku takiego zakupu jesteśmy ubezpieczeni dwukrotnie. Jednak nie oznacza to, że w razie wypłaty odszkodowania otrzymamy dwa razy wyższą kwotą. Jedyne co nam daje podwójne ubezpieczenie to opłacanie dwóch składek, czego raczej chcemy uniknąć. Jak wypowiedzieć umowę OC? Więcej szczegółów szukaj na stronie wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-mtu
Z umowy ubezpieczeniowej możemy zrezygnować również w przypadku, gdy została ona odnowiona. Jednak taka sytuacja może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy podpiszemy umowę z nowym ubezpieczycielem, a nie wypowiedzieliśmy poprzedniej.
Co powinno być zawarte w wypowiedzeniu OC?
Jeśli chcemy wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczeniową, to musimy zrobić to tak, aby, jak najszybciej zostało przyjęte i zaakceptowane. W takim dokumencie muszą się znaleźć:
- imię i nazwisko właściciela pojazdu (również właścicieli, jeśli tacy istnieją);
- data i miejsce zawarcia umowy;
- miejsce zamieszkania;
- numer rejestracyjny pojazdu;
- marka i model pojazdu;
- dane kontaktowe firmy ubezpieczeniowej;
- krótkie wyjaśnienie, dlaczego rezygnujemy z ubezpieczenia;
Wypowiedzenie umowy OC można wysłać pocztą, drogą mailową albo przez specjalny kwestionariusz dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela.
undefined