Pożyczka online - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed skorzystaniem

Nieprzewidziana sytuacja, kryzys w pracy, problemy rodzinne, konieczność przeprowadzenia pilnego remontu czy chęć wyjazdu na zagraniczne wakacje – dodatkowe pieniądze mogą przydać się w wielu bardzo różnych sytuacjach. Sposobem na ich pozyskanie jest zaciągnięcie pozabankowej pożyczki online na dowolny cel.

Pożyczki online, jak sama nazwa wskazuje, to produkty finansowe oferowane wyłącznie przez Internet. Inaczej mówiąc, by z nich korzystać nie trzeba fatygować się do placówki firmy pożyczkowej – wystarczy wejść na stronę instytucji pozabankowej i postępować według znajdujących się na niej wskazówek. Co jeszcze trzeba wiedzieć chcąc zaciągnąć pożyczkę pozabankową?

Pożyczka online to mało formalności i szybkie procedury

Chcąc skorzystać z pożyczki online po raz pierwszy, zwykle w pierwszej kolejności należy zaznaczyć na stronie firmy pozabankowej wnioskowaną kwotę pożyczki oraz termin spłaty, a następnie założyć konto w systemie firmy. Ta ostatnia czynność wiąże się z wypełnieniem krótkiego formularza, w którym poza danymi osobowymi, klient jest najczęściej jeszcze proszony o podanie m.in. wysokości uzyskiwanych zarobków czy liczby osób będących na jego utrzymaniu. Wprowadzone dane czasem trzeba jeszcze potwierdzić przesłaniem skanu np. oświadczenia o dochodach czy dowodu osobistego, choć coraz częściej nie jest to wymagane. Ostatni etap związany z ubieganiem się o pożyczkę pozabankową to dokonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego (na 1 gr lub 1 zł), który ma na celu potwierdzenie tożsamości klienta. Później pozostaje już tylko oczekiwanie na decyzję kredytową (udzielaną w ciągu kilkunastu minut) i przelew pożyczki (realizowany jeszcze tego samego dnia).

Szczegóły procesu mogą różnić się w zależności od firmy pożyczkowej, niemniej jednak niezależnie od wybranej oferty pożyczki pozabankowej można spodziewać się, że wszystkie procedury przebiegną szybko i bez zbędnych formalności.

Maksymalna kwota i czas spłaty pożyczki online

Wbrew obiegowej opinii, pożyczki pozabankowe pozwalają pozyskiwać nie tylko niewielkie kwoty, rzędu kilkuset czy kilku tysięcy złotych. I co więcej, nie są udostępniane jedynie na krótkie okresy, 30 czy 60 dni. W ofercie wielu firm można znaleźć pożyczki online, których maksymalna kwota sięga 20 i więcej tysięcy złotych, a maksymalny czas spłaty – kilku lat. Mogą one zatem pomóc sfinansować zarówno drobne wydatki, jak i większe przedsięwzięcia, typu remont mieszkania czy kosztowna naprawa samochodu.

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki pozabankowej

Niezależnie od wybranej kwoty pożyczki pozabankowej i terminu jej spłaty, w razie nieprzewidzianych problemów z uregulowaniem zobowiązania, można wnioskować o przedłużenie okresu spłaty. Choć zwykle wiąże się to z dodatkową opłatą, to jednak pozwala zyskać czas na unormowanie sytuacji finansowej i zapobiec poważniejszym konsekwencjom.

Pożyczka w formie limitu odnawialnego

Warto wiedzieć, że obecnie można znaleźć również pożyczki online (np. na www.euroloan.pl), które działają na podobnych zasadach co znany z oferty banków, kredyt odnawialny. W takim modelu, klient wnioskuje o produkt w taki sam sposób, jak w przypadku typowych pożyczek pozabankowych. Niemniej jednak zamiast jednorazowego przelewu całej kwoty pożyczki, otrzymuje dostęp do określonej kwoty limitu odnawialnego (jego stan może kontrolować za pośrednictwem założonego w systemie konta). To o tyle wygodne i korzystne, że płaci odsetki wyłącznie od faktycznie wydanej kwoty, a nie od całości przyznanego limitu. Poza tym, dzięki stałemu dostępowi do dodatkowych środków, może łatwiej zarządzać domowym budżetem.

Sprawdź wiarygodność firmy pożyczkowej

Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt różnych instytucji pozabankowych oferujących pożyczki online. Ich działalność jest ściśle regulowana przepisami prawa – które w ubiegłym roku uległy znacznemu zaostrzeniu. Pożyczkodawcy są zobowiązani informować klientów o rzeczywistych kosztach pożyczek, udostępniać dokumenty wymagane przez KNF, a przy tym mają ograniczone możliwości w zakresie ustalania odsetek karnych za zwłokę w spłacie. Niemniej jednak każdy, kto chce zaciągnąć pożyczkę pozabankową, powinien mimo wszystko sprawdzić wiarygodność danej firmy (np. zapoznając się z opiniami klientów) oraz zweryfikować opłacalność jej oferty (np. przeglądając rankingi pożyczek publikowane na portalach finansowych).

 

Kategorie: Finanse,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego