Zimowe utrzymanie domu

Przeprowadza z mieszkania do własnego domu zazwyczaj wiąże się z wieloma niespodziankami. Nieświadomi inwestorzy często zapominają, że mieszkanie w domu wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, które nie istnieją w przypadku mieszkania w bloku. Należą do nich zarówno te przyjemniejsze czynności jak koszenie trawnika i pielęgnacja roślin jak i te nieco bardziej uciążliwe jak walka z chwastami, konserwacja ogrodzenia lub dachu albo odśnieżanie podjazdu i rynien. Należy pamiętać, że zimowe utrzymanie domu jest niezwykle istotne, bowiem zaniedbania mogą prowadzić do awarii i dodatkowych kosztów. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w instalacje przeciwoblodzeniowe, które uchronią nas przed zamarzniętymi rurami spustowymi czy lodem nagromadzonym w rynnach. To zagrożenie w Polsce jest realne, bowiem w miesiącach zimowych temperatury zawsze spadają poniżej zera. Podstawowym elementem instalacji przeciwoblodzeniowej w rynnach, na dachu czy podjeździe jest kabel grzewczy.

Kable grzewcze do rur i rynien

Każdy właściciel domu powinien brać pod uwagę zainwestowanie w odpowiednią instalację przeciwoblodzeniową. Przewody grzewcze do rur i kable grzewcze do rynien mogą się okazać niezwykle przydatne podczas mrozów. Ich instalacja nie jest bardzo trudna i przynosi wymierne korzyści. Przewody grzejne do rynien i do rur pozwalają na zachowanie odpowiedniego porządku. Jedyną rzeczą, o której należy bezwzględnie pamiętać jest włączenie instalacji przeciwoblodzeniowej w pierwszy możliwym momencie po spadku temperatury poniżej zera. Kabel grzejny musi również zacząć pracę przed pierwszymi opadami śniegu. Zasypane rynny, rury spustowe i koryta spowodują, że przewody grzewcze do rur nie będą działać prawidłowo. Stąd tak ważnym elementem całej instalacji jest jego centralka do sterowania. Wtedy kable grzewcze do rynien zareagują prawidłowo!

Kabel grzejny i jego rodzaje

Rynek instalacji przeciwoblodzeniowych jest bardzo bogaty. Jednak niemal wszyscy producenci oferują kable grzewcze do rur tylko w dwóch rodzajach. Wyróżnić można samoregulujące przewody grzejne do rur, które w zależności od temperatury otoczenia zmieniają swoją moc. Nieco inaczej funkcjonuje przewód grzewczy do rur stało oporowy. Taki przewód grzejny do rur cechuje się stałą mocą grzewczą, niezależną od czynników zewnętrznych. Kabel grzewczy do rur czy przewód grzewczy do rynien są najczęściej dostępne w określonych długościach i jest nieco tańszy od swojego samoregulującego brata. Stało oporowe przewody grzewcze do rur najlepiej nadają się do instalacji rynnowych i dachowych. Dobrze położony kabel grzewczy do rynien ściąga z nas przykry obowiązek usuwania lodu na wysokości!

 

Kategorie: Gospodarka,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego