System ERP – jak to działa?

System ERP to rozwiązanie, które pozwala na skuteczniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem. Jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie tej technologii? W jakim stopniu systemy ERP mogą usprawnić funkcjonowanie sklepów internetowych?

Czym jest ERP?

Mianem ERP (ang. enterprise resource planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) określa się systemy informatyczne, których użycie pozwala usprawnić proces zarządzania przedsiębiorstwem. Systemy te występują w formie oprogramowania komputerowego, które instalowane jest na firmowych urządzeniach. Dostęp do nowoczesnych platform ERP możliwy jest także z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej, z technologii tej korzystać można także za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów czy tabletów. Dzięki takim rozwiązaniom zdalne zarządzanie firmą, chociażby w trakcie podróży czy delegacji, staje się proste i wygodne.

Gromadzenie i analizowanie danych

Jednym z ważniejszych zastosowań systemu ERP jest gromadzenie w jednym miejscu informacji, które do tej pory rozproszone były po wielu bazach danych. Usprawnia to komunikację między poszczególnymi działami firmy, umożliwia pełną analizę zebranych danych, a przede wszystkim – przyśpiesza proces decyzyjny. Dane wprowadzane do ERP aktualizowane są w czasie rzeczywistym – znaczy to, że nowo dodane informacje są natychmiast widoczne dla wszystkich pracowników korzystających z systemu, nie trzeba przekazywać ich już drogą mailową czy telefoniczną. Jest to rozwiązanie szybkie i praktyczne, ale jednocześnie bezpieczne. Osoba zarządzająca systemem samodzielnie ustala, którzy pracownicy mają dostęp do konkretnych danych.

Wykorzystanie ERP w ecommerce

Zastosowanie systemu ERP może w znacznym stopniu usprawnić funkcjonowanie sklepu internetowego. Jak wygląda to w praktyce? Dzięki sprawnemu przepływowi informacji pracownicy działu księgowego zyskają bezpośredni dostęp do faktur wystawianych przez dział sprzedaży, a osoby odpowiedzialne za obsługę zamówień internetowych w łatwy sposób będą mogły sprawdzić stany magazynowe. Znacznie przyśpiesza to proces kompletowania i wysyłania zamówień złożonych drogą internetową. System pomaga również zarządzać stroną www należącą do sklepu – za jego pomocą można np. automatycznie ukrywać oferty, których firma nie jest w stanie zrealizować z powodu braków magazynowych. Możliwości systemu ERP pozwalają też usprawnić proces dostaw i przesunięć międzymagazynowych. Technologia ta usprawnia również gromadzenie informacji na temat klientów korzystających ze sklepu, co korzystnie wpływa na jakość usług ecommerce dostarczanych przez sklep.

Wiele możliwości

System ERP znacznie ułatwia prowadzenie sprzedaży wielokanałowej. Za pomocą jednego programu można obsługiwać zamówienia składane w sklepie internetowym i za pośrednictwem portali aukcyjnych, takich jak Allegro czy eBay. Zastosowanie tej technologii pozwala również zautomatyzować proces przyjmowania zamówień. System ERP są w stanie zastąpić pracownika w wykonywaniu powtarzających się procesów. Zaawansowane moduły księgowe systemów ERP przyśpieszają również proces księgowania wpłat i wystawianie faktur i w znacznym stopniu ułatwiają prowadzenie ksiąg rachunkowych. Za ich pomocą przygotowywać można odpowiednie deklaracje podatkowe oraz Jednolite Pliki Kontrolne, wymagane przez Urzędy Skarbowego. Wielofunkcyjność systemów EPR sprawia, że są one narzędziem, które bez wątpienia usprawnić może działalność firm z sektora ecommerce.

 

Artykuł sponsorowany.

 

Kategorie: Biznes i Firma,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego