Zbiorniki na wodę pitną w szpitalu i sanatorium
Zachowanie najwyższych standardów higienicznych w budynkach, gdzie swoją działalność prowadzą podmioty lecznicze to zadanie wyjątkowo trudne. Oprócz standardowych wytycznych dotyczących czystości czy przepisów pożarowych – szpitale, hospicja czy ośrodki rehabilitacyjne są zobowiązane do posiadania zapasowego źródła wody pitnej. Taki zbiornik na wodę pitną powinien być na tyle duży, by zapewnić placówce zasilanie na co najmniej 12 godzin. Podobnie jak inne sprzęty w placówkach leczniczych, zbiorniki na wodę pitną muszą zachowywać wysokie standardy, bowiem jak sama nazwa wskazuje – woda tam zmagazynowana przeznaczona jest do spożycia przez ludzi.
Jakie są najlepsze zbiorniki na wodę pitną?
Zbiornik na wodę pitną powinien być wykonany ze sprawdzonych i certyfikowanych materiałów konstrukcyjnych. Ich gładka powierzchnia powinna zabezpieczać zbiornik na wodę pitną przed gromadzeniem się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń a także uniemożliwiać rozwój szkodliwych dla zdrowia ludzi mikroorganizmów. Dlatego wybierając firmę, która je dostarczy warto pytać o ważne certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny. Chodzi o dokumenty dopuszczające materiały do kontaktu z wodą przeznaczoną do picia i z żywnością. Właściwości certyfikowanych materiałów, z których budowane są np.: zbiorniki na wodę pitną proponowane przez firmę Amargo wpływają na brak namnażania się bakterii, co w przypadku rezerwowego źródła wody może mieć fundamentalne znaczenie. Zbiorniki na wodę pitną są również łatwe w czyszczeniu – co zmniejsza koszty ich utrzymania i sprawia, że można je dezynfekować.
Zbiornik na wodę pitną w trudno dostępnym miejscu
Instalacja zbiorników na wodę to proces, który zazwyczaj uwzględnia się już w projekcie budowy szpitala, wieżowca czy innego obiektu, który wymaga takich systemów. Zdarza się jednak, że placówka lecznicza przenosi się do już istniejącego obiektu. W takim wypadku zbiornik na wodę pitną musi być dostosowany do gotowych pomieszczeń. Tylko niektóre, najbardziej doświadczone firmy są w stanie zamontować zbiornik na wodę pitną tak by wykorzystać każdy dostępny milimetr wolnej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu modułowych części konstrukcyjnych – wniesienie zbiornika jest bardzo proste i wymaga jedynie zwykłych okien i drzwi. Instalacja i montaż odbywają się już w środku pomieszczenia.