Grupowe ubezpieczenia na życie – czy warto?

Ubezpieczenie na życie zwiększa komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Większość osób wciąż decyduje się na ubezpieczenie indywidualne, jednak stopniowo rośnie także zainteresowanie ubezpieczeniami grupowymi, zaprojektowanymi z myślą o firmach i ich pracownikach. Kiedy warto rozważyć skorzystanie z tej alternatywnej usługi?

Grupowe ubezpieczenie już dla dwóch pracowników

O grupowym ubezpieczeniu na życie (przynajmniej w ramach takich towarzystw jak np. Open Life) można mówić już wtedy, gdy do umowy przystąpią dwie osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę (lub innej umowy cywilnoprawnej), a także osoby prowadzące działalność gospodarczą.  Samą umowę ubezpieczenia zawiera pracodawca.

Zalety grupowego ubezpieczenia

Korzyści wynikające z przystąpienia do ubezpieczenia grupowego różnią się w zależności od ofert proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeń. Jedna jest jednak wspólna – ubezpieczenie grupowe jest tańsze niż indywidualne przy uwzględnieniu podobnych zakresów ochrony. Często z grupowego ubezpieczenia mogą skorzystać również rodziny pracowników - np. w Open Life możliwe jest rozszerzenie ubezpieczenia grupowego na najbliższych członków rodziny pracownika. Zachęca także brak nadmiernych formalności; towarzystwo nie żąda zazwyczaj wypełniania ankiet medycznych czy dostarczania wyników badań lekarskich przy przystępowaniu do umowy ubezpieczenia.

Korzyści także dla pracodawców

Zalety ubezpieczenia grupowego są dla pracowników dość oczywiste. Co jednak z pracodawcami? We wspomnianym wcześniej Open Life pracodawca może np. ubiegać się o skrócenie lub całkowite zniesienie okresu karencji dla przystępujących pracowników. To jednak tylko jedno z licznych  korzyści oferowanych przez ubezpieczenia grupowe. Pracodawca może przede wszystkim liczyć na to, że towarzystwo stworzy ofertę ubezpieczeniową dostosowaną do potrzeb jego firmy i jego pracowników; dzięki temu pracodawca może mieć decydujący wpływ na zakres ubezpieczenia, wysokość sum ubezpieczenia oraz wysokość składek. Elastyczność oferty może zachęcić pracodawców do rozważenia podjęcia negocjacji.

Niekwestionowaną korzyścią jest również budowa zaufania do firmy ze strony pracowników oraz promocja wizerunku przedsiębiorstwa, które dba o członków swojej załogi.

Więcej informacji na temat korzyści wynikających z wyboru grupowego ubezpieczenia na życie

 

Kategorie: Finanse,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego