Inwestowanie w fundusze – o czym warto wiedzieć?
Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem straty kapitału. Bezpieczniejsze są lokaty, ale niskie oprocentowanie zniechęca klientów do korzystania z nich. Ryzyko inwestycji w fundusze można zaś obniżyć – np. jasno określając strategię. Warto wcześniej poznać kilka zasad i zapamiętać kilka porad, aby czuć się pewniej. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby inwestować w fundusze.
Inwestowanie w fundusze zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem inwestycyjnym, a jego kompletne wyeliminowanie nie jest możliwe. Tego typu działania nie są więc dla każdego – osoby o słabych nerwach lub niecierpliwe powinny wybierać inne rozwiązania i produkty bankowe. Kluczową kwestią jest przemyślana strategia i dopasowanie inwestycji do naszych potrzeb, możliwości oraz preferencji. Poniżej podpowiadamy, o czym warto pamiętać przed zainwestowaniem.
Przygotuj strategię inwestycyjną
Zanim zdecydujesz się w cokolwiek zainwestować, warto przygotować sobie strategię inwestycyjną, a następnie się jej trzymać. Spróbuj określić m.in. rodzaj funduszu, moment rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji, maksymalną dopuszczalną stratę kapitału itd.
Ustalenie tego ułatwi wybrać zgodny z Twoimi oczekiwaniami fundusz, a także pomoże zadziałać już w trakcie trwania inwestycji, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.
Warto na bieżąco sprawdzać osiągnięcia naszego funduszu i podejmować odpowiednie działania. Ponadto jeśli mamy ustaloną strategię, nie pozwolimy dojść do głosu emocjom, które zwykle jedynie utrudniają nam chłodne oszacowanie sytuacji.
Określ cel inwestowania w fundusze
Zanim zainwestujesz w wybrane fundusze, musisz najpierw ustalić cel, jaki chcesz osiągnąć.
Jeśli wiesz, że gotówka będzie Ci potrzebna niebawem, np. za trzy miesiące, wybierz bezpieczne fundusze, np. obligacyjne. Jeżeli jednak możesz pozwolić sobie na długoterminowe lokowanie, możesz wybrać produkty wiążące się z większym ryzykiem. Fundusze towarowe czy akcyjne dają jednak szansę na większy zysk.
Horyzont inwestycyjny, czyli czas jej trwania
Horyzont inwestycyjny, czyli mówiąc prostszym językiem czas trwania, wpływa m.in. na ryzyko związane z inwestowaniem. Podobno im dłużej inwestujemy, tym większe ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować. Zwróć też uwagę, aby nie skracać rekomendowanego dla danej inwestycji okresu – jeśli wynosi on 5 lat lub więcej, nie decyduj się na 2-letni okres inwestowania.
Postępując w ten sposób, narażasz się na poważne straty.
Emocje odłóż na bok
Emocje nigdy nie są dobrym doradcą, dlatego najlepiej zupełnie o nich zapomnij. Inwestując, musisz być zdystansowany i chłodny. To wszystko ma wpływ na wynik końcowy, czyli nasz zysk albo stratę. Niewielu z nas potrafi ulokować gdzieś środki i nie interesować się nimi przez kilka lat. Mądre inwestowanie polega na postępowaniu zgodnie z zasadą „kup tanio, sprzedaj drogo”.