Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o fotowoltaice

Instalacje fotowoltaiczne stają się w Europie coraz popularniejsze. Przyczyn jest wiele. Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Bez obaw - oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed podjęciem działań.

1. Jak przebiega instalacja fotowoltaiki?

Fotowoltaika wydaje się dużą inwestycją - zresztą słusznie. W istocie jest jednak o wiele mniej skomplikowana, niż byśmy oczekiwali. Przy pierwszym kontakcie ze specjalistą będzie on nam służył fachową poradą. Dzięki temu dostosujemy specyfikację instalacji do swoich możliwości i potrzeb. Z kolei same zestawy fotowoltaiczne, panele solarne i inne niezbędne sprzęty znajdziesz w sklepie https://tooles.pl/. Całą resztę wykonają specjaliści - a my będziemy mogli się cieszyć się tanią i ekologiczną energią.

2. Korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na swój ekologiczny aspekt. To jednak nie wszystko. Energia elektryczna, którą uzyskujemy dzięki panelom słonecznym pozwala nam bowiem zaoszczędzić pieniądze - i to całkiem spore, biorąc pod uwagę perspektywę czasu. Jedynymi kosztami, jakie ponosisz jest oczywiście sama instalacja oraz zakup inwertera co kilka lat. Żywotność instalacji wynosi nawet do 30 lat. Przez ten czas można się cieszyć całkowicie darmową energią elektryczną.

3. Dofinansowanie na montaż fotowoltaiki

Ze względu na proekologiczną politykę Europy, można nie tylko zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale również na samej instalacji. Programy takie jak “Mój prąd” czy “Czyste powietrze” są dedykowane dla osób, które zdecydują się na inwestycję w zielone źródła energii. Dzięki nim da się uzyskać dofinansowanie wynoszące nawet jedną trzecią kosztów całego przedsięwzięcia - tym samym inwestycja w panele słoneczne znacznie szybciej nam się zwróci.

4. Możliwość odliczenia kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku.

“Mój prąd” i “Czyste powietrze” to jednak nie jedyne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy. Bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie również ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona na odliczenie wartości instalacji fotowoltaicznej od podstawy opodatkowania przy rocznym rozliczeniu PIT. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić dodatkowe kilka tysięcy. Co więcej - korzystanie z dofinansowania i ulgi nie wyklucza się wzajemnie, co pozwala jeszcze bardziej ograniczyć wydatki związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej.

5. Panele słoneczne, a niezależność energetyczna

Fotowoltaika oznacza ekologię, oszczędność i lepszy status życia - czy to wszystko? Otóż nie. Inwestycja w fotowoltaikę daje bowiem jeszcze jedno - a mianowicie niezależność energetyczną. Od chwili uruchomienia instalacji nie musisz martwić się zmianami cen energii elektrycznej lub przerwami w dostawie prądu. W optymalnych warunkach panele słoneczne pozwalają pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego - bez względu na wydarzenia w zewnętrznej sieci.

 

Kategorie: Inwestycje,

Autor

Ambroży Kotarski

Instytut Rynku Kapitałowego